Haydn, víno, Napoleon

28. června 2009 v 21:15 | Mikča ;) |  Akce i akcičky :)

Vítejte na stránkách Hudebního festivalu Znojmo'09!

Milovníci krásné hudby a lahodného vína,
rok se sešel s rokem a já mám opět tu čest Vás pozvat do starobylého Znojma, kde se od 10. do 26. července uskuteční již 5. ročník mezinárodního hudebního festivalu.
Tento rok bude věnován dílu a odkazu rakouského hudebního skladatele Franze Josepha Haydna (* 1732 - † 1809), od jehož smrti letos uběhlo dvě stě let.
Jeho životní příběh rozhodně nebyl jednoduchý a možná trochu asociuje dnešní dobu ekonomické recese.
Dětství tohoto hudebního génia bylo tvrdé. Haydn často trpěl hlady, chodil ve špinavém, roztrhaném oblečení, a jen díky pomoci Johanna Matthiase Francka, učitele hudby, se mu dostalo hudebního vzdělání v hře na cembalo a housle.
Jeho život se změnil k lepšímu až roce 1761, kdy dostal nabídku stát se členem soukromého orchestru Paula Antona Esterházyho, příslušníka v té době nejbohatší a nejmocnější rodiny v Maďarsku.
I přesto po sobě Haydn zanechal neuvěřitelné hudební dědictví, čítající přes 2000 prací. Ale i vzpomínky na jeho veselou, srdečnou povahu i velký smysl pro humor, který se odrazil i v mnoha jeho dílech.
Proto věřím, že i Vy letošní Hudební festival Znojmo prožijete - v duchu Josepha Haydna - s láskou ke krásné hudbě, skvělému vínu a s radostí ze života.

Pavel Šporcl
Patron Hudebního festivalu Znojmo'09

Je nám ctí se na Vás obrátit už jako na své "staré známé" s pozváním na jubilejní 5. ročník našeho svátku hudby - vína - léta - v našem překrásném a stále vyhledávanějším městě Znojmě. Přelom 18. a 19. století nebyl jen bouřlivou dobou napoleonských válek, ale i harmonickým obdobím pozdního hudebního klasicismu, ve kterém vznikly pravé poklady světové hudby. Jsme přesvědčeni, že Joseph Haydn stejně jako Napoleon Bonaparte rádi svlažili své "rty géniů" v některé z ušlechtilých odrůd vinné révy naší oblasti (Dolní Rakousy a Jižní Morava), jejíž "potomci" dávají inspiraci i nám v dnešní kybernetické době.
Doufáme, že Vás naše nabídka vrátit se v čase o dvě století zpět potěší a že společně oslavíme páté narozeniny našeho Hudebního festivalu Znojmo'09.


Festival se koná pod záštitou:
Ing. Petra Nezvedy, starosty města Znojma
Mgr. Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje
Ing. Milana Richtera, radního hlavního města Praha
Na Hudební festival Znojmo '09 Vás zvou generální partneři Pegas Nonwovens s.r.o., přední výrobce netkané textilie v Evropě, a Energy 21 a.s., společnost specializující se na výstavbu a provoz solárních elektráren.

zdroj: hudbaznojmo.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama