Duben 2014

Rub a líc používání mobilních telefonů

16. dubna 2014 v 20:27 | Mikča | Úvahový text |  Úvahy
,,Máš určitě všechno? Hlavně si nezapomeň mobil!" Tuto větu slýcháváme od svých rodičů, přátel, či kolegů v práci čím dál častěji. Telefon jako takový usnadňuje lidstvu kumunikaci už více než dvě staletí. Za tuto dlouhou dobu však nejen telefon, ale i společnost prošly mnoha změnami, a tak se ptám: jakou roli zastává mobilní telefon v životě současného člověka?
Určitě mi dáte za pravdu, že mobilní telefon si rozhodně vydobyl nezastupitelné místo a je nedílnou součástí každodenní činnosti nás všech. Díky satelitům a družicím vysílajícím potřebný signál je možné být v kontaktu s rodinou či přáteli prakticky kdekoli a kdykoli. A nejen to! V případě potřeby můžeme rychle zavolat záchrannou či požární službu nebo policii. Kolika stovkám, troufám si říct i tisícům, lidí už tento přístroj zachránil život?
Na druhou stranu - kolika lidem mobilní telefon život ztrpčuje? každý z nás si dokáže představit situaci, kdy se konečně dočkal vytoužené dovolené, ale právě tehdy se v práci něco přihodí a naléhavý hlas nás z telefonu neustále žádá o radu - v tom lepším případě, v tom horším nás dokonce povolává zpět do práce. Nejsou to chvíle, kdybychom mobilní telefon nejraději hodili do řeky nebo spláchli do nejbližšího záchodu?
A to se netýká jen dospělých. I ve světě dětí má mobilní telefon velký význam. Rodiče se na něj stále více spoléhají, hlavně matky - pokud dítě pustí trochu dál od domova, často až s přehnanou úzkostlivostí vyžadují, aby jejich ratolest o sobě dávala často vědět. Dnes tuto roli částečně přebírá internet a s ním spojené sociální sítě, ale u moderních "chytrých telefonů" je schopnost bezdrátového připojení nepostradatelná. Spousta mladých lidí si bez této a jiných podobných funkcí (jako např. kvalitní fotoaparát, kamera, mp3 přehrávač nebo široká nabídka zábavných her) nedokáže mobilní telefon představit a vnímají jako výhodu, že mají k dispozici "vše v jednom".
Viděla jsem nedávno fotografii jedné rodiny z cest. Tříčlenná rodina čekala na letadlo v letištní hale. Tatínek v rukou držel iphone - asi sledoval zprávy na "idnesu", maminka nespustila oči ze svého ipadu - možná byla zabraná do napínavé scény nějakého romantického seriálu, a asi pětiletý synek si povídal s flekatou žirafkou, která z tabletu poslušně opakovala každé jeho slovo. A tak mi na rtech zůstává viset poslední otázka, zda nám snadný přístup k vymoženostem dnešního světa nebere nejen realitu, ale i nás sebe navzájem...