Das bergheime Abenteuer - tag eins

6. srpna 2018 v 16:46 | Mikča ;) |  Das bergheime Abenteuer

DAS BERGHEIME ABENTEUER

TAG EINS  • - vstávání ve čtyři ráno
  • - touha si povídat vs. touha spát
  • - obavy z preciznosti
  • - léčba šokem
  • - dýňový krém
  • - skládání prádla
  • - (konečně) sprcha
I takto by se dal shrnout dnešní první den mé jedenapůlměsíční dovolené v Bergheimu. Včera o půl dvanácté v noci jsem se ještě balila, dnes ve čtyři ráno už jsem vstávala, abych doladila poslední detaily. Hlavně jsem si přála před odjezdem ještě trochu uklidit svůj pokoj, který je momentálně zaskládaný několika bednami krámů, které jsem si odstěhovala ze svého studentského bytu, neboť od září budu bydlet jinde. A na úklid nebylo dříve kdy, protože z posledních deseti dnů jsem devět strávila v Polsku a jen jeden doma. A tak jsem to doháněla v ty čtyři hodiny ráno.
Sotva jsem si stihla připravit snídani a svačinu, už stál před domem "taxík". Mám totiž to štěstí, že v Rakousku přebývám v penzionu, jehož hlavní součástí je také rodilá Češka, přičemž její rodiče ji často navštěvují, a tak mě vzali s sebou, čímž mě uchránili od několikahodinové a několikatisícové cesty vlakem. Přesto měla cesta jednu nevýhodu. Vlastně dvě - tou první byla moje touha dospat těch několik hodin, které jsem ztratila ranním vstáváním, a tou druhou byla touha paní matky si povídat, vysvětlovat mi, kudy jedeme, seznámit mě s prekérní situací v jejich farnosti, ukázat na každé boží muka, které jsme míjeli… Naštěstí moji taxikáři museli vstávat minimálně ještě o hodinu dříve, a tak i paní nezvykle brzy došla témata a ústa se jí brzy otvírala už jen proto, aby hluboce zívla.


I když mi cesta utíkala poměrně pomalu, když jsme náhle dojeli do cíle, chtělo se mi říct - už?! Ona se o mě totiž už cestou začala pokoušet malomyslnost - jak to asi zvládnu? Co tam na mě bude čekat? Kdo tam na mě bude čekat? Co ode mě bude čekat? A splním všechna ta očekávání?


Když jsem šla s paní matkou uklízet první pokoj, malomyslnost mě téměř přemohla. Ač mě několik přátel označuje za puntičkářku a osobu se sklony k perfekcionismu, přesto - když paní matka utírala ve sprchovém koutu každou malou zaschlou kapičku a špatně odtékající odpad vzala rovnou wafkou (strojem, který jsem viděla poprvé v životě), takže se pak sprchový kout mohl čistit znovu, když mi vysvětlovala, jak správně vypnout každé prostěradlo… říkala jsem si opravdu, jestli mi jako pomocné kuchařce nebylo lépe, že jsem se rozhodla k takové změně. Najednou mě jal strašný pocit marnosti - že jako taková práce vlastně vůbec není smysluplná, protože člověk vlastně jen slouží papalášům, aby si měli kde dáchnout, místo toho, aby si na své chatě pěkně natřásli peřiny, naštípali dříví a vypotili tu kancelářskou znuděnost. Ono jde totiž o to, že ten úklid se nedělá jen na pokojích, které se připravují pro nové hosty, ale koupelna se bere každý den i u těch, kteří tam zůstávají. … no, celý tento odstavec znamená jedinou věc - nejsem úklidový perfekcionalista.


V poledne jsme byly s paní matkou odvolány od práce, abychom zasedli ke společnému obědu. Tam jsem se poprvé seznámila s rodilým Rakušanem. Občas jsem dokonce pochytila i co říká, ale bude to ještě chvíli trvat, než tu němčinu dostanu do uší (a vyženu z nich polštinu - blbý, když vás před společným jídlem nenapadá jiné přání než "smaćnego"). Jejich asi čtyřletý synek na mě koukal se značným zaujetím. Myslím, že se brzy skamarádíme. Poznatek ze společného oběda je následující - Rakušané asi zbožňují dýně. Už cestou jsme potkávali celé dýňové lány. Bylo mi vysvětleno, že je pěstují pro semena, ze kterých se pak lisuje dýňový olej. To jsem slyšela poprvé. Dokonce prý dýňová pole sklízejí kombajny, které dýňovou krustu rozmetají po poli a opravdu zpracovávají pouze ta semena. U nás doma, pokud děláme krémovou polévku, tak jen brokolicovou. Tady mi byl ale předložen vynikající dýňový krém ochucený drcenými dýňovými semeny. Paní K. mi dokonce přidala a já si marně snažila vzpomenout, jak se řekne o jídle, že bylo vynikající. Budiž mi omluvou, že už je to pár let, co jsme nebyly s němčinou v kontaktu.


Po obědě mě paní matka místo poledního odpočinku zavedla do prádelny a do sušárny. Halt jsme asi přijely trošičku později, než se očekávalo, ale nevadí, odpoledne už prý budu mít volno… To, že má aní matka speciální systém i na skládání polštářů, peřin a prostěradel, už mě tolik nepřekvapilo. Navíc mě ujistila, že první týden bude dělat všechno se mnou, abych se zaběhla. A tak si začínám myslet, že až se zaběhnu, tak mě to bude nakonec i bavit.Asi o půl druhé jsem dostala propustku, abych si šla odpočinout. Před pokojem jsem zaváhala. Můj svazek klíčů totiž sestává celkem ze čtyř položek. Jeden je od úzkého zámku a tři jsou klasické pokojové. Kupodivu po dvou neúspěšných pokusech do mého zámku zapadl ten, který měl na sobě vyryto "WC". No nic, asi předělávali toaletu na "pokojíček pro služebnou" :D Možná proto musím v případě potřeby chodit na záchod o poschodí níž do soukromého bytu mých nynějších chlebodárců. Po tomto objevu mě čekal ještě jeden bojový úkol - najít sprchu. Sice jsem měla pocit, že mi ji paní matka možná ukazovala, ale během těch několika hodin už jsme stihli několikrát prolézt tolik pokojů, že jsem opravdu chvíli stála a váhala, než jsem vzala za kliku jedněch ze dvou dveří, které na patře nejsou označeny číslem, tudíž to pravděpodobně nebudou pokoje. Ty první vedou do skladu ložnin - to jsem věděla. A ty druhé vedly dle mého očekávání právě do sprchy.Tak jsem ze sebe smyla ten úmor cesty i prvních okamžiků v novém prostředí a nyní už jen čekám, co přinese pozdní odpoledne, večer a zítřejší den.

Vaše MK.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | 7. srpna 2018 v 7:15 | Reagovat

Wunderbar!:-)

2 Aneta Aneta | 7. srpna 2018 v 15:30 | Reagovat

Jaaj.. tak hlavně, že tam máš prostor pro odpočinek. :D

3 Eliška Eliška | Web | 7. srpna 2018 v 18:39 | Reagovat

Das Essen war super?... :D

4 Mikča Mikča | 7. srpna 2018 v 18:41 | Reagovat

[3]: to v tu chvíli nenapadlo (neboť se odjakživa držím hesla - proč to říkat jednoduše, když to jde složitě :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama